Vinst i annandagsmatchen mot Jönköping

Bandyns julafton, den stora högtiden för leken med det lackröda nystanet, avfirades traditionellt på LMT Arena på annandagen.

Inför fina publiksiffran knappa 700 åskådare, kunde IFK passande nog bjuda på en klang och jubeltillställning och vann med övertygande 9 – 2, (4 – 0).
Detta var IFK:s match från start till slut, och på efter förutsättningarna med 9 plusgrader ändå hyfsad is var de blåvita de som ändå kunde bjuda på konstruktiv och sevärd bandy emellanåt.
Sedan ska sägas att motståndarna Jönköping var väldigt generösa i att bjuda på ytor för IFK att åka och spela bollen på, och hemmaspelarna hade väldigt fria tyglar stundtals.
Om matchen i övrigt finns inte så mycket att dryfta, därtill var skillnaderna lagen emellan allt för stora. Inför denna match hade Jönköping fyra raka matcher utan att ens göra mål, något som är betecknande i en sport som bandy, där det ofta är svårt att hålla nollan.
Nu gjorde det viktskrudade bortalaget ändå två mål, till deras vilda glädje, men det var ungefär det som de skapade. Förutom några hörnor och en soloraid som så när kunnat resultera var detta IFK:s match i samtliga 90 minuter.
Hela IFK förtjänar överbetyg och spelade lugnt och metodiskt. Segern hade kunnat bli ännu större om de blåvita utnyttjat sina lägen på hörnor och de brände även en och annan chans under spelets gång.
Målskyttar för IFK mot Jönköping: Olle Gustavsson (2), Love Lindgren (2), Eric Åkerlund Olsson (2), Filip Påhlsson, Jonas Enander samt Linus Jensen.
Nu fortsätter IFK redan i morgon eftermiddag (lördag) borta mot Katrineholm U.

Mats Kindell
Motala